הכנס השנתי של האיגוד הישראלי להנדסת מערכות INCOSE_IL - הנדסת מערכות למחזור חיים שלם 2022

ד"ר מוטי ליבוביץ'
אחרי כמעט 3 שנים של מפגשים ושיח וירטואליים החלטנו לקיים כנס פיזי, ובניתוח אי-הודאות בהתנעת הכנס החלטנו לקחת סיכון מחושב ולהשאיר את השלכות מגפת הקורונה מאחורינו. ב-14.9.2022 קיימנו את הכנס השנתי של האגודה הישראלית להנדסת מערכות (INCOSE-IL) כשנושא הכנס היה "הנדסת מערכות למחזור חיים שלם". יו"ר הכנס היה ד"ר מוטי ליבוביץ ר' התוכנית להנדסת מערכות באוניברסיטת בן גוריון. מוביל ארגון הכנס היה משה סלם מנכ"ל INCOSE-IL. מזכירת הכנס הייתה הדסה ליוור בן-דוד .

Picture7.jpg הכנס השנתי היה הזדמנות לשתף אוכלוסיה רחבה מהתעשייה ומהאקדמיה בנושאי הנדסת מערכות וליצור בעקבותיו שתוף פעולה של תעשייה – אקדמיה, לעדכן בכלים ושיטות ולהרחיב ולהעמיק את העשייה בגישה של הנדסת מערכות. בכנס השתתפו כ-300 אנשים מתוכן כ-50% מהתעשייה האזרחית הזריזה. המיוחד בכנס היה שילוב בין ראייה ארוכת טווח, החזון והחדשנות של הנדסת מערכות לבין היישום המעשי היום ועכשיו. הכנס שילב היטב בין תיאוריה למעשה במגוון נושאים ושילב בין התעשיות הבטחוניות / האזרחיות "הקלאסיות" לבין תעשיית ההיטק – כשהמוטו היה יש מה ללמוד האחד מהשני ויש פוטנציאל להעשיר האחד את השני. הכנס הופנה גם לאוכלוסיות / ארגונים שלא חווים את הנדסת מערכות עם מסורת ארוכת שנים. לפיכך, דאגנו בכנס לשלב מרצים והרצאות שישלבו תיאוריה עם ניסיון מעשי ודוגמאות. החומר של הכנס נמצא באתר הכנס   https://www.incoseil.org/incoseil2022/

המושבים בכנס היו:Picture6.jpg הרצאות פתיחה כללו סקירה ויישום בולט של הנדסת מערכות מורכבות – שגיא דגן, סמנכ"ל לאסטרטגיה ברשות החדשנות הדגים כיצד הרשות מקדמת בשיטות הנדסת מערכת הדגמה טכנולוגית בקנה מידה גדול / מדינתי של תעבורת רחפנים בארגז חול רגולטורי עמ"נ להאיץ את השיבוש (disruption) בשוק וברגולציה המקומיים ולהוביל בתחרות העסקית העולמית.

רפי בן טל, ששימש כמהנדס ראשי בכיר ב-INTEL המחיש את חשיבותה של הנדסת המערכת בחברה טכנולוגית כמו אינטל. הרצאה זו סיפקה הדגמה חיה לחשיבותה של עבודת הנדסת מערכות ארוכת טווח בנושא פתרונות למחשבים ניידים והתקשורת האלחוטית שמתבצעת בד בבד עם גיבוש האסטרטגיה של הארגון וקריטית למימוש האסטרטגיה וכמפתח להצלחה העסקית של הארגון

כחלק בלתי נפרד מהכנס קיימנו תצוגת פוסטרים של פרויקטי הגמר של סטודנטים לתואר שני בהנדסת מערכות המוסדות האקדמיים בארץ בראשות ד"ר מאיר טחן (אורט בראודה). המטרה הייתה לחבר את הסטודנטים, שהם למעשה מהנדסים בעלי ניסיון בארגונם, לפעילויות של הנדסת מערכות. כמו כן, פרויקטי הגמר הם דוגמה לתכן מערכתי קונספטואלי מקיף ומתודולוגי. 
 
Picture5.jpg לסיכום, המשוב של הכנס היה מצויין והמשתתפים גילו עניין רב בתכנים של הכנס שכלל גם חדשנות בהנדסת מערכות וגם כלים, גישות ותפיסות ליישום מעשי. המפגש פנים אל פנים הינו חשוב מאד והרגשנו שהמושג קהילה לובש עור וגידים אחרי עידן מגיפת הקורונה. לראשונה אחרי שנים רבות ניתנה במה לפרויקטי הגמר מהאקדמיה וזוהי הסנונית לצירוף קהילה מהאקדמיה לעשייה. תודה רבה לכל אלו שתרמו ופעלו להצלחת הכנס.
 

בברכה
ד"ר מוטי ליבוביץ – יו"ר הכנס   
ר' התוכנית להנדסת מערכות
אוניברסיטת בן גוריון