אתגר EAI של רפאל ופתרון הקבוצה הזוכה בהאקתון – Smoove

יותם סהר

#
חברת רפאל העלתה במסגרת האקתון תחבורה חכמה של קבוצת HSI ישראל את אתגר ה-Emotional AI (EAI). מושג זה הינו נרדף למונח Affective Computing והוא עוסק בהקניית יכולות למערכות, אשר יאפשרו להן למדוד ולחשב את המצב הרגשי והקוגניטיבי של בני אדם וכן להביע "רגשות" ו/או להשפיע על המצב הרגשי של בני אדם. בתחבורה הציבורית הנוסעים אינם יכולים לרדת מהרכב מתי שיחפצו – ובזמן שבו הם ברכב הם עלולים לחוות גורמי לחץ רבים (צפיפות, רעש, טמפרטורה, מחלת תנועה ועוד). נוסעים שחווים לחץ רב או מתמשך עלולים לוותר על התחבורה הציבורית.

שטח בינת הקרב ומערכות קוגניטיביות בחטיבת מו"פ והנדסה ברפאל העלה את האפשרות של שימוש בכלי EAI על מנת לאפשר לנהג האנושי או לרכב האוטונומי להתאים את התנהגותם כדי לשפר את חוויית הנוסעים. קבוצת Smoove בחרה באתגר זה בהאקתון. הקבוצה מנתה 3 חברים (תום יובילר, אביב בן צבי ורע חוורס), אשר מגיעים מדיסציפלינות שונות (מדעי המחשב ומדעי החברה). המנטורים מאוניברסיטת אריאל (ד"ר מיכאל וגנר וד"ר אורן מוזיקנט) ומרפאל (יותם סהר) הציגו לקבוצה את עולם ה-EAI, תוך דגשים על שיקולים בבחירת מדדים למצב הנוסעים (אשר מתאימים למדידת נוסעים רבים באופן שאינו מפריע לחוויית הנסיעה ומתאים למדידה בזמן אמת) ושיקולים מערכתיים כמו סנסורים נוספים ברכב, דרכי התערבות אפשריות לשיפור חווית הנוסעים ושיקולים רחבים יותר (של חברות התחבורה הציבורית, אתיקה ורגולציה).

קבוצת Smoove בחרה בכלים של היתוך סנסורים ממקורות שונים, הדגימה יכולות מדידה וחישוב מצב רגשי בכלי ראייה ממוחשבת עבור נוסעים רבים בו זמנית והציגה פתרון אשר כלל התחשבות בהיבטי חוויית הנוסעים, פרטיות ואתיקה, התערבות (נהג אנושי / אוטונומי) ושיקולי מערכת נוספים. השופטים בתחרות התרשמו מהרמה הגבוהה של הפתרון, אשר כלל בדיקת היתכנות והדגמה של יכולות המדידה, כמו גם תכן שהתחשב בכלל ההיבטים הרלוונטיים למערכת כזו ובמיוחד בשילוב בין צרכי הגורם האנושי ואילוצי המערכת. הקבוצה זכתה בהאקתון ובימים אלה נשקלים שיתופי פעולה אפשריים למינוף הפתרון ליישומים שונים.