קורס

ניהול פרוייקטים מורכבים בתנאי אי וודאותבהנחה לחברי האיגוד

מרצה‐ ד"ר אורי אורחוף
 החל מ- 27/02/2023
6 מפגשים

  27/02/2023 יום שני, 01/03/2023 יום רביעי  

  06/03/2023 יום שני, 08/03/2023 יום רביעי  

  13/03/2023 יום שני, 15/03/2023 יום רביעי  

  שעה:  13:00-09:00

המועד

 


על הקורס:

חדשנות מיושמת ומוצגת לשוק בד"כ באמצעות פרוייקטים. הקורס מתוכנן לענות על שני המרכיבים המרכזיים בהצלחת הפרוייקט: האפקטיביות והיעילות בביצוע הפרוייקט. פרוייקטים במאה ה21- הופכים למורכבים יותר, וכפועל יוצא מכך הם עלולים שלא להשיג את מטרותיהם. בכדי לעמוד במטרות הפרוייקט על מהנדס המערכת ומנהל הפרוייקט לוודא כי הלקוח מקבל את התוצר המתאים לדרישותיו (אפקטיביות) וכן לוודא כי התוצר נמסר במסגרת לוחות הזמנים והתקציבים שהוגדרו לפרוייקט (יעילות). הקורס מיועד למהנדסי מערכת שהם גם מנהלי פרוייקט או העובדים בצמוד למנהל הפרוייקט.

חלקו הראשון של הקורס ידון בשאלה מדוע אנחנו מבצעים פרוייקטים, מה מבדיל בין פרוייקט שהצליח והשיג את מטרתו לבין פרוייקט שנכשל, וכיצד ניתן לתכנן את הפרוייקט כך שסיכויי הצלחתו יהיו גבוהים יותר. בסוף החלק הראשון יינתנו כלים אפקטיביים המסייעים לייזום הפרוייקט בצורה אפקטיבית.

חלקו השני של הקורס ידון בשאלה כיצד, תהליך הנדסת מערכת מסייע לנהל את הפרוייקט באופן יעיל, כך שיסתיים במסגרת לוחות הזמנים והתקציבים שהוגדרו לו. אחת האפשרויות לענות על שאלה זו היא לבחון את רמת המורכבות (complexity) של הפרוייקט ואת רמת החדשנות (innovation) של התוצר/המערכת שהוא אמור ליישם (deliver), ולהתאים את אופן הניהול לרמות החדשנות והמורכבות.

נלמד מתודולוגיה יישומית המסווגת את הפרוייקט לארבע רמות מורכבות:

Simple, Complicated, Complex, and Chaotic,  המגדירה את רמת הEmergence- (הגחה) בפרוייקט בהתאם לרמת החדשנות של התוצר, ואשר בוחנת את המורכבות האנושית (הגורם האנושי) בניהול הפרוייקט. לאחר מכן נלמד את אופן ניהול הפרוייקט ואת הפעילויות השונות אותן על מהנדס המערכת ומנהל הפרוייקט לנקוט בהתאם לסיווגים הנ"ל.

המתודולוגיה (גישה) שנלמד הינה פרקטית ויישומית, מיועדת למהנדסי מערכת ומנהלי פרוייקטים, וניתנת ליישום בטווח רחב של ארגונים וסוגי פרוייקטים. את הקורס ילווה תרגיל מתגלגל שבו נתרגל את הנושאים הנלמדים על פרוייקט מערכתי.


מטרות ויעדי הקורס:

 1. מדוע מבצעים פרוייקטים מערכתיים ומהם הגורמים המרכזיים להצלחות וכישלונות של פרוייקטים מערכתיים.
 2. הכרות עם גישות ייזום פרוייקטים מונחות הצלחה עסקית, לניהול פרוייקטים אפקטיבי
 3. ניהול החדשנות בפרוייקטים בארגונים באמצעות ניהול נכון של הפרוייקט
 4. הקשר בין חדשנות וטכנולוגיות חדשניות לבין פרוייקטים מערכתיים מורכבים
 5. הכרת תכולות ניהול פרוייקטים מורכבים (complex) המותאמים לרמת החדשנות ואי-הוודאות
 6. המרכיב האנושי בניהול פרוייקטים: הגורם האנושי, יחסים בין-אישיים, ופוליטיקה ארגונית
 7. הכרות עם גישת התלויות Theory) Contingency (Project לניהול פרוייקטים יעיל (Efficient)
 8. התמודדות עם אי וודאות ועם שינויים בדרישות המערכת המפותחת באמצעות גישת התלויות לניהול פרוייקטים מורכבים

נושא המפגש והתכנים הנלמדים

מפגש

פרוייקט מוצלח – פרוייקט כושל (Successful Project – Failed Project)

 • מהו פרוייקט, מהי מערכת ומהם היחסים בין פיתוח המערכת לניהול הפרוייקט
 • מה הופך פרוייקט להצלחה ומה לכישלון
 • הקונספט של פרוייקט המוכוון להצלחה עסקית
 • ניתוח אירוע

1

פרוייקט מוצלח – פרוייקט כושל

 • עבודה קבוצתית והצגתה

פרוייקטים מורכבים ותורת התלויות (Complex Project and Project Contingency)

 • מהו פרוייקט מורכב (complex project)
 • תורת התלויות לניהול פרוייקטים (projects contingency theory)
 • מסגרת עבודה פרקטית ויישומית (framework / workflow) לניהול פרוייקטים מורכבים

2

אי הוודאויות בפרוייקט (Project’s Emergence Phoenomena)

 • זיהוי אי הוודאויות בפרוייקט

  אי ודאות טכנולוגית (Project’s Emergent Technology)

 • זיהוי אי הוודאות הטכנולוגית בפרוייקט ומתן מענה לאי הוודאות
 • ניתוח אירוע
 • עבודה קבוצתית והצגתה

3

אי ודאות במטרות ודרישות הפרוייקט (Goals and Requirements Emergence)

 • זיהוי אי הוודאות במטרות והדרישות ומתן מענה לאי הוודאות
 • ניתוח אירוע
 • עבודה קבוצתית והצגתה

  מערכות מורכבות וחשיבה מערכתית (Complex Systems and Systems Thinking)

 • מהי מורכבות (complexity)
 • מהי מערכת ומהי מערכת מורכבת (complex system)
 • חשיבה מערכתית (systems thinking) בתכנון וביצוע פרוייקטים מורכבים

4

מורכבות המערכת ואי הוודאות בניהול הפרוייקט (Project Complexity Management)

 • המורכבות המערכתית (project’s system complexity) בניהול הפרוייקט
 • המענה למורכבות המערכתית
 • ניתוח אירוע
 • עבודה קבוצתית והצגתה

5

הגורם האנושי ואי-ודאות אנושית בניהול פרוייקט (Project’s Human Complexity)

 • הגורם האנושי בניהול פרוייקטים (project's human complexity)
 • ניתוח אירוע
 • עבודה קבוצתית והצגתה

סיכום הקורס

6

 

 

 

על המרצה: ד"ר אורי אורחוף הוא מומחה לניהול פרוייקטים בעל ניסיון של מעל 25 שנים בתחום. הוא בעל תואר ד"ר בהנדסת ניהול מידע (2015, הטכניון), M.Sc. במדעי ההתנהגות והניהול (1996, הטכניון), ו-B.Sc. בהנדסת תעשייה וניהול (1994, הטכניון). בעברו היה אורי המהנדס הראשי של פרוייקט הפעלת טרמינל 3 (נתב"ג 2000), הוביל את חקר הביצועים עבור תכנון שדה התעופה החדש בתמנע (רמון), עבד עם רכבת ישראל על פרוייקטים תשתיתיים גדולים, ועם ה-TSA האמריקאי בתקופה שלאחר אירועי 11 בספטמבר. אורי עובד כיום כיועץ עצמאי לפרוייקטים טכנולוגיים גדולים בארץ ובחו"ל בעיקר בתחומי תכנון והפעלה של שדות תעופה, וכן מרצה באקדמיה (הטכניון, Politecnico-di-Milano, המרכז הבינתחומי / אוניברסיטת רייכמן) בנושאי ניהול פרוייקטים. אורי משתתף ומרצה בכנסי ה-PMI ו-INCOSE בארץ ובעולם.

יישום חדשנות באמצעות ניהול פרויקטים מורכבים

ד"ר אורי אורחוף

יישום חדשנות באמצעות ניהול פרוייקטים מורכבים – Complex projects delivering innovative systems
הדרך המקובלת לפיתוח, הטמעה והפעלה של מערכות חדשניות מתבססת על יזום, ניהול ובקרת פרויקטים. במאה ה 21, עם העלייה בתחכום ובמורכבות המערכות, פרויקטי פיתוח, הטמעה והפעלה, או במילים אחרות, פרויקטים העוסקים בהנגשה Delivery)) של תפוקות המערכות לציבור המשתמשים, הופכים להיות מורכבים (Complex) וקשים לתכנון ולניהול.
המתודולוגיות הקלאסיות לניהול פרוייקטים כדוגמת אלו של ה-PMI או Prince2 מתקשות מאוד להתמודד עם פרוייקטים מסוג זה, וקיים צורך במתודולוגית עבודה פרקטית אשר תסייע בתכנון וניהול נכון של פרויקטים מורכבים להנגשה Delivery)) של מערכות חדשניות.
בעשור האחרון, הציעו החוקרים הבריטיים הרווי מיילור וניל טרנר  (Maylor, H.R. & Turner, N.W.) מסגרת עבודה (Framework), המציעה שיטה מוסדרת לתכנון וניהול הפרויקט בהתייחס לשלושה ממדים: 
 • חדשנות המערכת
 • מורכבות המערכת
 • מורכבות המימד האנושי
בשלוש השנים האחרונות, הרחיב ד"ר אורי אורחוף את המתודולוגיה של מיילור וטרנר, והוסיף לה אלמנטים נוספים המגיעים מניסיונו האישי כמנהל פרוייקטים מורכבים בתחומי התכנון וההפעלה של שדות תעופה.  כמו כן שולבו שיטות המגיעות מעולמות הנדסת מערכות וניהול פרוייקטים כמו: המטריצה של סטייסי, סולם בונן, מודל היהלום של שנהר ודביר, מודל הספירלה של בוהם ומודל המורכבות של PMI.

Picture3.png

התוצאה הינה מתודולוגיה סדורה לניהול פרוייקטים מורכבים בארגונים, הכוללת שלושה רבדי עבודה:
 • הרובד הראשון הינו זיהוי גורמים המעודדים מורכבות (Complexity Drivers) בפרוייקט הרלוונטי. גורמי המורכבות עשויים לנבוע מהחדשנות הטכנולוגית, החדשנות שבשימוש (פונקציונליות), אילוצים לוגיסטיים ותפעוליים, אילוצים רגולטוריים, גורמי אנוש, ועוד.
 • הרובד השני הוא רידוד גורמי המורכבות טרם או בשלבים הראשונים של ביצוע הפרוייקט, באמצעות כלים הדומים לטכניקות של ניהול סיכונים.
 • הרובד השלישי הינו ניהול המורכבות השיורית (Residual). בהתאם לגורמי המורכבות שנותרו לאחר תהליך הרידוד, ניתן להגדיר את הפרוייקט בהתאם לאחד מבין ארבעה אפיונים: Simple, Complicated, Complex, or Chaotic. כל אחד מבין האפיונים האלו גוזר שיטת ניהול שונה של הפרוייקט ומציבה בפני מנהל הפרוייקט דרישות שונות. 
הצלחת הפרוייקט תלויה בין השאר בזיהוי נכון של רמת המורכבות, והתאמת שיטת הניהול למורכבות הזו. המתודולוגיה הנ"ל מעניקה למנהל הפרוייקט ומהנדס המערכת כלי עבודה פרקטיים באמצעותם יוכל לנהל את הפרוייקט נכון יותר, וע"י כך להגדיל את הסיכויים להצלחתו.

לקריאה והעמקה נוספת:
1. Geraldi,  J.,  Maylor,  H., & Williams,  T.  (2011).  Now,  let’s  make  it  really complex  (complicated):  A  systematic  review  of  the  complexities of  projects. International Journal of Operations & Production Management, 31(9), 966-990.
2. Maylor, H. R., Turner N. W., Murray-Webster R. (2013). How hard can it be? Actively managing complexity in technology projects. Research-Technology Management, July-August 2013, pp. 45-51.
3. Maylor, H.R. & Turner, N.W. (2017). Understand, Reduce, Respond. Project Complexity Management Theory and Practice. International Journal of Operations and Production Management. Vol. 37, Issue 8, 2017, pp. 1076-1093


לפרטים נוספים
מחירים לפני מע"מ קהל רחב חברי INCOSE_IL
מחיר 2,150 ש"ח 1,800 ש"ח

ביטול השתתפות אחרי ה- 14.02.2023 בתשלום מלא.
במידה והמשתתף או החברה בה הוא עובד יצטרפו לחברות בארגן יקוזז התשלום מדמי החברות.

הפעילות בוצעה ב - 27/02/2023

הרשמה אונליין